hero banner children

Перша допомога при несправжньому крупі в дітей

Хибний круп — поширений стан, який викликає утруднене дихання та характерний «гавкітливий» кашель. Найчастіше він зустрічається саме в дитячому віці, від 6 місяців до 6 років, тому що в малюків горло більш вузькі, ніж у дорослих, та легко піддається запаленню. Попри лякливі симптоми, з несправжнім крупом можна впоратися, якщо знати, як діяти.

Класифікація несправжнього крупу

Щоб знати, як реагувати на це гостре запалення, розглянемо види крупів:

  • Справжній — спричинений бактеріальною інфекцією, зазвичай дифтерією, що призводить до утворення товстих фібринозних плівок. Ці плівки блокують дихальні шляхи, викликаючи тяжку ядуху. Такий стан був небезпечним до появи вакцини проти дифтерії та потребував негайного медичного втручання.
  • Хибний круп у дітей — це гострий обструктивний ларинготрахеїт1, який викликається вірусною інфекцією. На відміну від справжнього крупа, неправдивий не пов'язаний з утворенням фібринозних плівок. Замість цього запалення та набряк в області гортані та трахеї призводять до звуження дихальних шляхів, що викликає характерні симптоми: гавкаючий кашель, захриплість та стридор (шумне свистяче дихання).

Псевдокруп можна класифікувати за ступенем тяжкості:
1. Легка — характеризується незначним утрудненим диханням, захриплістю голосу, рідким гавкаючим кашлем, а стридор виникає тільки при плачі.
2. Помірна — через утруднене дихання дитина проявляє тривогу та занепокоєння, також чітко виражена осиплість, присутній постійний кашель, стридор чутний у спокої.
3. Тяжка — через утруднене, пригнічене дихання виникає синюшність губ та обличчя (ціаноз).
4. Екстрена — дитина може бути в несвідомому стані, потрібна невідкладна медична допомога.

Причини захворювання

Джерелом виникнення псевдокрупу може бути вірус парагрипу, аденовірус, риновірус і т. д. Вони викликають запалення гортані та тканин підскладкового простору в місці розташування голосових зв'язок. Такий стан називається «ларингіт», та він має два характерні симптоми: охриплий голос і гавкаючий грубий кашель. Однак якщо запалення слизової оболонки гортані виражене настільки сильно, що просвіт стає дуже вузьким, лікар може поставити діагноз "ларинготрахеїт".

Трапляється, що фахівець оглядає дитину вдень та діагностує ларингіт, але вже тієї ж ночі набряк стає сильнішим, що характерно саме для крупу. Це відбувається через неправильну температуру та вологість повітря (у кімнаті, де спить малюк, занадто тепло і сухо), через які слиз, що утворюється в горлі, не може виходити назовні.

Часто, щоб уберегти малюка від посилення цієї дитячої хвороби, необхідно заздалегідь готуватися до сну: охолодити кімнату до 20-22 C, домогтися вологості повітря 60%, провести вологе прибирання та протягом дня давати дитині тепле питво.

Іноді можна почути, що ще однією причиною появи цього симптомокомплексу стає алергічна реакція. Проте, такого поняття як «алергічний круп» не існує, круп — це інфекційне захворювання. Бувають схожі за симптоматикою випадки, що виникають як напад у відповідь на подразник, що викликає набряк та запалення. Вони характеризуються гострим початком (симптоми можуть розвинутися протягом лічених хвилин) та часто супроводжуються алергічними проявами: свербінням очей чи підборіддя, кропив'янкою, нежитем тощо.

Симптоми хибного крупу в дитини

Оскільки ця хвороба розвивається на тлі вірусної інфекції, до перших сигналів варто віднести загальне нездужання, яке супроводжується:

  • підвищенням температури;
  • кашлем (спочатку сухим, що переходить у гавкаючий);
  • захриплістю;
  • утрудненим диханням;
  • інспіраторною задишкою (коли дитині важко вдихнути);
  • стридором.

Особливо повинен насторожити гавкаючий кашель. Це найхарактерніша ознака хибного крупа.
Також до важливих симптомів у дітей можна віднести занепокоєння: маленька дитина часто плаче, боячись вдихнути. Цей стан може бути спричинений відчуттям нестачі повітря, що призводить до паніки.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Методи діагностики

Найчастіше лікар ставить діагноз, спираючись на клінічну оцінку симптомів, яка включає:

  • збирання анамнезу — під час розмови з батьками фахівець з'ясовує, коли почалися симптоми хвороби, встановлює їхній характер;
  • огляд — лікар дивиться горло, фіксує наявність гавкаючого кашлю, ознаки утрудненого дихання (так званий ціаноз — відбувається втягнення міжреберних проміжків та дитина для вдиху використовує додаткові м'язи), наявність стридору.

Під час подібного фізикального обстеження (метод, коли лікар обстежує хворого безпосередньо за допомогою органів чуття) фахівець встановлює клінічний діагноз, визначає ступінь тяжкості та може призначити додаткові лабораторні дослідження: загальний аналіз крові та тести на віруси.

Як лікувати фальшивий круп у дітей?

Симптоми хвороби лякають насамперед саму дитину, яка, бачачи, що дорослий теж панікує, починає переживати ще сильніше. Тому для батьків важливо зберігати наявність духу та пам'ятати: чим спокійніша дитина, тим легше їй дихати.

Першим кроком, який необхідно зробити при підозрі на несправжній круп, стане виклик швидкої допомоги. Поки лікарі в дорозі, батькам слід:

Зволожити повітря у приміщенні, де знаходиться малюк. Для цього можна використовувати зволожувачі або включити кран із теплою водою у ванній, сісти поруч із ним та розповісти малюкові улюблену казку, доки не приїде швидка. Часто в малюків спостерігається полегшення, навіть якщо просто вийти на вулицю.
Збити температуру. При лихоманці слиз у горлі стає густим та заважає диханню.
Поповнити рідину. Можна давати малюкові грудне молоко, воду чи компот.

Під час лікування несправжнього крупу в дітей не слід використовувати народні методи2, наприклад, дихання гарячою парою. Іноді це викликає спастичний стеноз, що призведе до ще більшого набряку дихальних шляхів та погіршення стану.

Можливі ускладнення

Хибний круп при некоректному лікуванні може призвести до серйозних наслідків:

  • Задухи – це найбільш серйозне ускладнення. Такий стан потребує невідкладної допомоги3.
  • Пневмонії. Вірусні інфекції, які викликають хибний круп, можуть також призвести до вторинних бактеріальних інфекцій та запалення легень. Це особливо актуально для дітей з ослабленою імунною системою.
  • Загострення астми — при наявності схильності до цього захворювання, хибний круп може спричинити загострення астматичних симптомів: кашлю, утрудненого та свистячого дихання.

Важливо пам'ятати, що більшість випадків несправжнього крупу добре піддаються лікуванню, та вчасна перша допомога може запобігти серйозним ускладненням.

Профілактика

Як профілактику можна використовувати препарати на рослинній основі, такі як Тонзипрет® від німецького виробника «Біонорика». Його основні компоненти містять сапоніни та флавоноїди, що сприяють зміцненню імунної системи та зменшенню запалення в горлі. Він допомагає знизити ризик розвитку респіраторних захворювань, які часто стають причиною помилкового крупу, та має імуностимулювальну дію. Прийом Тонзипрет® особливо актуальний в періоди сезонних епідемій, коли необхідно підвищити захисні сили організму.

Препарат випускається у двох формах: оральні краплі та таблетки, його використання дозволено дітям від одного року життя та дорослим, тому ліки підійдуть для всієї родини. Однак важливо зазначити, що перед початком застосування слід проконсультуватися з лікарем, особливо якщо дитина має інші захворювання або приймає від них ліки.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем
Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Johnson Dw. Croup. BMJ Clin Evid 2014: pii: 0321. Aufgerufen am 08.06.2020.
2Lenartz T., Benninghaus H.G. Hals-Nasen-Ohren-Heilkunde. Springer: Berlin 2012.
3Ortiz-Alvarez O. Acute management of croup in the emergency department. Pädiater Child Health 2017; 22:166.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я