Ларинготрахеїт, або несправжній круп, — поширене захворювання верхніх дихальних шляхів у дітей віком від 6 місяців до 6 років. Воно характеризується запаленням гортані та трахеї, що призводить до характерного «гавкітливого» кашлю та утрудненого дихання. Таке захворювання часто лякає і батьків, і самого малюка, тому дорослим важливо дізнатися більше про його симптоми та методи лікування, щоб в екстреній ситуації швидко зорієнтуватися та допомогти дитині відчути себе краще.
Людська гортань має форму пісочного годинника, у найвужчому місці якої розташовуються голосові зв'язки. Коли дитина занедужала, з найбільшою ймовірністю горло запалюється саме у цьому підскладковому просторі. Захворювання з такою локалізацією називається «ларингіт». При ньому малюк скаржиться на біль при ковтанні, у нього з'являється сухий кашель та жар.
Якщо запалення горла посилюється, то просвіт, через який проходить повітря, стає дуже вузьким. Ларингіт, при якому проходження повітря через горло утруднене, називається стенозуючим ларингітом. Причиною такого стану можуть стати інфекції, алергени, опіки через вдихання гарячої пари.
Ларинготрахеїт у дитини, або несправжній круп, — це стенозуючий ларингіт, збудником якого стала гостра респіраторна вірусна інфекція, найчастіше вірус парагрипу, аденовірус, грип та інші. Про особливості перебігу цієї хвороби ми поговоримо докладніше.
Більшість вірусів активізуються в зимовий період. Це відбувається через те, що діти більше перебувають у приміщеннях, наповнених сухим та теплим через опалення повітря. Саме тому ларинготрахеїт у дітей частіше зустрічається саме в холодну пору року.
Нерідко несправжній круп діагностують у тих малюків, які від народження мають вузький просвіт у гортані. Також у групі ризику перебувають діти зі схильністю до алергій чи зайвою вагою. Чим менше малюк рухається, тим більше в його зв'язковому просторі жирової тканини, яка при хворобі набрякає та перекриває просвіт гортані.
Важливою умовою встановлення діагнозу є вірусна інфекція. Найчастіше ГРВІ чи грип супроводжуються підвищенням температури, що і є індикатором того, що в організм потрапив збудник.
До інших симптомів вірусного крупу відносять:
Якщо батьки спостерігають ці симптоми, необхідно звернутися до лікаря. Часто ларингіт переростає в ларинготрахеїт вночі, коли дитина знаходиться в горизонтальному положенні, мокрота в горлі накопичується, а набряк стає сильнішим. Фахівець підкаже, як правильно підготуватися до можливих ускладнень та як діяти, щоб не лякатися самому та не хвилювати малюка.
Для лікування не варто вдаватися до народних засобів: змушувати дитину дихати над гарячою парою, ставити гірчичники чи парити ноги. Це може спровокувати спастичний стеноз — часткове або повне перекриття просвіту гортані. Такий стан потребує невідкладної медичної допомоги.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Діагностика захворювання відбувається клінічним методом або, як кажуть лікарі, фізикальним, тобто заснованим на обстеженні хворого за допомогою органів чуття лікаря (очей, рук) та загального збору анамнезу. Дуже рідко призначаються додаткові аналізи. Це може статися у випадку, якщо лікар підозрює бактеріальну причину хвороби, або якщо для ефективного лікування потрібно точніше визначити тип вірусу, що спричинив нездужання.
Три головні проблеми при хибному крупі:
Лікування ларинготрахеїту в дитини зводиться до усунення цих трьох складових. Пам'ятайте, що усунення симптомів нападу, особливо якщо ви раніше з таким не стикалися, слід проводити тільки з медичною допомогою, тому перше, що необхідно зробити, це викликати швидку.
Після цього потрібно буде створити максимально спокійне середовище, у якому малюк почуватиметься в безпеці, у оточенні впевнених дорослих. Чим спокійніше дитина, тим менша ймовірність, що у неї станеться спазм м'язів гортані, та тим легше їй дихати. Тому при перших симптомах нападу важливо почати з тих заходів, які допоможуть дитині розслабитися.
У ході лікування як ларинготрахеїту, так і легших форм вірусних інфекцій, що вражають горло, використовується метод, який називається «голосовий спокій». Іншими словами, що менше хворий напружує голосові зв'язки, то швидше пройде набряк. Діти мовчати не люблять, але батьки можуть постаратися зробити так, щоб малюк якнайменше кричав та плакав — цього вже буде достатньо, щоб організм спокійно відновлювався.
Також може використовуватися препарат Тонзипрет®, який представлений у формі крапель і таблеток. Це сертифікований засіб на рослинній основі, створений німецьким виробником Біонорика для лікування гострих та хронічних запалень горла, горлянки та мигдаликів. Він має локальну імуностимулювальну, знеболювальну, антибактеріальну та протизапальну дію, завдяки чому допомагає полегшити симптоми та прискорити процес одужання. Тонзипрет можна застосовувати як частину комплексної терапії дітям з першого року життя, що особливо актуально в періоди підвищеної захворюваності.
Додатковою умовою, що сприяє одужанню, є створення сприятливої атмосфери в кімнаті, де спить малюк. Важливо стежити за температурою та вологістю в приміщенні, щоб рідина, що накопичується в горлі, не пересихала. Дитина з крупом повинна перебувати в кімнаті, температура якої не перевищує +18-22 °C з вологістю 50-70%. Врахуйте, що ці показники зроблять кімнату досить холодною, тому потрібно потурбуватися про теплий комфортний одяг і для малюка, і для вас.
Не варто забувати про тепле пиття, обтирання водою кімнатної температури та класичні жарознижувальні засоби — парацетамол чи ібупрофен. Все це допоможе дочекатися лікарів і, найімовірніше, навіть повністю усунути напад, що починається.
Незважаючи на те, що ларинготрахеїт зазвичай проходить без наслідків, у поодиноких випадках можуть виникнути такі проблеми:
Головним методом профілактики в боротьбі з ларинготрахеїтом вважається ведення правильного способу життя, при якому малюк отримує повноцінне харчування, фізично активний, має сильний імунітет та перебуває в чистому середовищі. Додатково в осінньо-зимовий період, коли діти особливо хворіють, можна зміцнити здоров'я комплексними препаратами на рослинній основі. Такі засоби допоможуть посилити захисні функції організму при боротьбі з вірусними та бактеріальними інфекціями.
Важливо перед застосуванням будь-яких препаратів проконсультуватися з педіатром, особливо якщо ваша дитина проходить курс лікування та приймає інші ліки.
1Rosychu RJ, Klassen TP, Metes D. Croup presentations to emergency departments in Alberta, Canada: a large population-based study. Pediatr Pulmonol. 2010;45:83–91.
2Weinberg GA, Hall CB, Iwane MK. Parainfluenza virus infection of young children: estimates of the population-based burden of hospitalization. J Pediatr. 2009;154:694–699.
3Pocket book of primary health care for children and adolescents: guidelines for health promotion, disease prevention and management from the newborn period to adolescence. Copenhagen: WHO Regional Office for Europe; 2022. Licence: CC BY-NCSA 3.0 IGO.