hero banner children

Тонзиліт у дітей: що потрібно знати батькам?

У період активізації гострих респіраторних захворювань найчастіше до респіраторних вірусних інфекцій схильні саме маленькі пацієнти. Тому в 60 % випадків лікарі підтверджують тонзиліт. У цій статті розповімо про те, що таке тонзиліт, про його види, симптоми та найдієвіші методи лікування.


Що таке тонзиліт у дітей?

Тонзиліт — це захворювання, що вражає мигдалини, яке спровоковане гострою інфекцією. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом, тому схильність до тонзиліту в дітей від 1 року і старше значно вища, ніж у дорослих пацієнтів. Причинами тому стає тісний контакт з іншими дітьми під час ігор і занять, а також незріла імунна система, що призводить до стрімкого розвитку тонзиліту в дитини.

Також причинами тонзиліту в дитини від 1 року може стати й низка інших чинників, наприклад:

  • перенесена раніше ангіна, скарлатина, кір;
  • наявність в організмі вірусу герпесу;
  • зараження стрептококами, включно з гемолітичними бактеріями;
  • карієс або гнійний гайморит;
  • наявність поліпів і аденоїдів;
  • несприятливі кліматичні умови;
  • забрудненість довкілля.

Кожен із перелічених вище чинників може спровокувати розвиток тонзиліту, який за несвоєчасного лікування зазвичай стає причиною ускладнення. Тому, якщо одна з причин хвороби може вплинути на появу цього захворювання, краще відразу звернутися до лікаря за кваліфікованою консультацією та планом профілактичних заходів. Спеціаліст допоможе підібрати ефективні та безпечні препарати, а також розповість, як захиститися від інфекції в майбутньому.


Види тонзиліту

У медичній практиці тонзиліт ділиться на кілька видів, залежно від форми протікання захворювання та його індивідуальних характеристик. Наприклад, хронічний тонзиліт у дітей характеризується чергуванням стадій хвороби — від фази загострення до стану ремісії. Цей вид тонзиліту поділяється на односторонній і двосторонній, залежно від вогнища запалення, а також на компенсовану і декомпенсовану форму, але для встановлення діагнозу визначається рівень сили запалення.

Також досить часто зустрічається гострий тонзиліт у дитини. Це сильне запалення піднебінних мигдаликів із раптовим початком. Такий тип захворювання ділиться на підвиди:

  • Гнійний тонзиліт. Виникає на тлі стрімкого перебігу захворювання і супроводжується утворенням гнійників різних розмірів і форм.
  • Алергічний. Може розвинутися внаслідок несвоєчасного лікування вірусних захворювань, аденоїдів і поліпів, гаймориту, карієсу, викривлення носової перегородки.
  • Грибковий, або тонзиломікоз. У деяких індивідуальних випадках цей тип тонзиліту може виникнути на тлі тривалого прийому антибіотиків.
  • Катаральний. Зазвичай не спричиняє симптоматики у вигляді температури та може виникати лише в невеликій ділянці мигдалин.
  • Лакунарний. Характеризується локалізацією запального процесу в лакунах мигдаликів.
  • Рекурентний. За старою термінологією, хронічний. Діагностується лікарями, якщо запальний процес, через нездатність організму повністю знищити збудника, повторився.
  • Вірусний  —  це найчастіший вид тонзиліту. Протікає на тлі ГРВІ та не потребує призначення антибіотиків.
  • Бактеріальний. Цей вид тонзиліту вважається одним з найскладніших форм протікання захворювання, оскільки стафілококова інфекція провокує покриття мигдаликів гнійним нальотом і утворення пробок, які важко піддаються лікуванню. Також, саме ця форма тонзиліту загрожує розвитком ревматичних ускладнень.

Окремо варто виділити фаринготонзиліт у дітей. Це гострий перебіг хвороби, що спричинений переважно аденовірусом, риновірусом, грипом, коронавірусом і респіраторно-синцитіальним вірусом.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.


Симптоми тонзиліту в дітей

Перші симптоми гострого тонзиліту в дітей зазвичай проявляються досить явно, щоб можна було звернути на це увагу й записати дитину до педіатра. Серед найпоширеніших проявів захворювання лікарі виділяють таку симптоматику:

  • гострий біль у горлі, який посилюється під час ковтання;
  • больові відчуття в суглобах і м’язах;
  • підвищення температури тіла й озноб;
  • почервоніння горла;
  • збільшення лімфовузлів;
  • пересихання слизової;
  • сильний кашель;
  • блювання й біль у животі, нудота.

Також однією з яскравих ознак гострого тонзиліту педіатри виділяють зміну в розмірах піднебінних мигдаликів. Підтвердити це може отоларинголог під час огляду дитини на очній консультації. Якщо в малюка помітні дві та більше ознак гострого тонзиліту, потрібно якомога швидше звернутися до фахівця за кваліфікованим планом лікування. Несвоєчасний початок терапії може призвести до ускладнень або переходу захворювання в хронічну форму.

Зазвичай гострий перебіг захворювання може тривати до тижня. У разі ефективного медикаментозного лікування та відсутності ускладнень пацієнт почувається краще й виліковується.

Якщо йдеться про симптоми хронічного тонзиліту в дітей, то найпоширенішими є скарги дитини на періодичні больові відчуття та інший дискомфорт у горлі, неприємний запах із ротової порожнини, постійну підвищену температуру тіла 37,3 С°. Якщо у малюка раніше був будь-який із видів гострого тонзиліту і присутні подібні симптоми, тоді також потрібно звернутися до педіатра за консультацією.


Чим лікувати тонзиліт у дитини?

Після появи симптомів будь-якого з видів тонзиліту, у багатьох батьків з’являється питання «як лікувати тонзиліт у дітей». Щоб почати правильну медикаментозну терапію, краще не використовувати поради з інтернету й народні засоби. Подібні методи можуть бути не тільки малоефективними, що призведуть до ускладнень, а й небезпечними. Наприклад, народна порада пити гаряче або полоскати горло марганцівкою може спричинити опік слизової та непередбачувані наслідки.

Зазвичай у разі підтвердження в дитини гострого або хронічного тонзиліту педіатри призначають медикаменти залежно від вікової категорії. Популярним засобом для лікування подібних захворювань є натуральний препарат на рослинній основі Тонзипрет® від Біонорики СЕ. Препарат розроблено згідно з фітоніринговою концепцією — спільне використання високого потенціалу лікарських рослин і сучасних наукових знань. Відрізняється високою німецькою якістю і високою безпекою. Залежно від віку дитини лікар може призначити:

  • краплі для лікування тонзиліту в дитини від 1 року;
  • таблетки, якщо тонзиліт виник у дитини з 1 року й лікування такою формою препарату не становить загрози здоров’ю (малюк в змозі самостійно розсмоктувати таблетки, які швидко розпадаються в ротовій порожнині).

Вибирайте правильні препарати для лікування тонзиліту в дитини, щоб уникнути ускладнень і переходу хвороби в гостру або хронічну фазу. І, звичайно ж, перед прийомом препарату треба обов’язково проконсультуватися зі своїм лікарем.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем
Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Tewfik TL, Al Garni M. Tonsillopharyngitis: clinical highlights. J Otolaryngol. 2005 Jun;34 Suppl 1:S45–9. PMID: 16089240.
2Guntinas-Lichius O et al. Treatment of recurrent acute tonsillitis-a systematic review and clinical practice recommendations. Front Surg. 2023 Oct 10;10:1221932. doi: 10.3389/fsurg.2023.1221932. PMID: 37881239; PMCID: PMC10597714.
3Bartlett A, Bola S, Williams R. Acute tonsillitis and its complications: an overview. J R Nav Med Serv. 2015;101(1):69–73. PMID: 26292396.
4Mclsaac WJ, Goel V, To T, Low DE. The validity of sore throat score in family practice. CMAJ. 2000, 163(7): 811-815.
5Worrall GJ. Acute sore throat. Can Fam Physician, 2007, 53(11): 1961-1962.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я