Одним із найпоширеніших захворювань, з яким стикається мало не кожна людина, є фарингіт. При ньому запалюється слизова оболонка глотки та її лімфоїдні тканини (мигдалики), що супроводжується болем у горлі, пирхотою та дискомфортом при ковтанні. Попри те, що в більшості випадків фарингіт проходить самостійно, важливо розуміти причини його виникнення, симптоми та ускладнення для ефективного лікування.
Фарингіт — це найпоширеніший діагноз, який ставлять при болі в горлі у всіх вікових категоріях. Він є запаленням слизової оболонки задньої стінки горлянки, але також може торкатися й оточуючих тканин, що часто ускладнює процес лікування хвороби.
За статистикою приблизно 2% дорослих та 6% дітей щорічно звертаються до отоларинголога з болем у горлі, джерелом якого стає вірусна або бактеріальна інфекція. У цій статистиці на віруси припадає приблизно 60% зі загальної кількості, до 15% — на бактерії, і 25%, що залишилися, називаються ідіопатичними (тобто мають невідому природу)1.
Як самостійне захворювання фарингіт проявляється при гострих респіраторних інфекціях, спричинених вірусами грипу, риновірусами та аденовірусами. Однак патологія може мати й інші причини виникнення:
У випадку, якщо хвороба на гострій стадії не була долікована, фарингіт перетворюється на запущену, хронічну форму. При цьому він рідко залишається самостійним захворюванням, а постає як індикатор інших проблем.
При фарингіті пацієнти найчастіше, окрім різкого та постійного болю при ковтанні, скаржаться на появу грудки або стороннього тіла в горлі, яке неможливо відкашлювати, а також:
Симптоми в дорослих можуть варіюватись, залежно від причин захворювання та його важкості, тому важливо коректно встановити діагноз та джерело недуги. У домашніх умовах, без консультації фахівця, зробити це дуже складно.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Для визначення діагнозу зазвичай достатньо огляду отоларинголога. Однак у деяких випадках може знадобитися бактеріологічний аналіз мазка з горла, щоб визначити конкретний тип збудника2 та вибрати найбільш ефективне лікування.
Під час огляду лікар визначає вид захворювання. Розрізняють катаральний, атрофічний та гіпертрофічний фарингіт:
У цьому випадку найкраще працює комплексний підхід, який включає:
Медикаментозний спосіб лікування фарингіту3 включає застосування антисептичних, протизапальних, імуностимулювальних, антигістамінних препаратів, а в разі підключення бактеріальної мікрофлори — антибактеріальних. Форми випуску можуть бути різні: пастилки або льодяники для горла, спреї, засоби для полоскання, а також краплі та таблетки для вживання.
Швидко вилікувати гострий та хронічний фарингіт допомагає Тонзипрет® у краплях або таблетках від компанії «Біонорика». Засіб характеризується такими принципами дії:
Ліки можна приймати, починаючи з першого року життя. У період застуд засіб може застосовуватися для всієї сім'ї.
Найчастіше лікування в дорослих є симптоматичним, проте більш професійний підхід передбачає з'ясування етимології (причини виникнення) фарингіту. Нерідко він є наслідком частих захворювань порожнини носа, при якому спостерігається постназальне затікання слизу, через що задня стінка горлянки постійно подразнюється та дає схожу на фарингіт симптоматику — біль та відчуття грудки.
Також велике значення має стан шлунково-кишкового тракту. Наприклад, при ГЕРХ (гастроезофагеальній рефлюксній хворобі) кислота з шлунка закидається у стравохід та стає причиною хронічного фарингіту.
Фарингіт — заразне захворювання, тому, щоб знизити ризик його розвитку, рекомендується:
Це і є найкращі способи профілактики поширення вірусних та бактеріальних інфекцій.
Іноді захворювання поширюється на сусідні м'які тканини, через що виникає риніт. При ньому хворий страждатиме від слизових або слизово-гнійних виділень із носа. Також можливим ускладненням може стати поява синуситу, для якого характерні закладеність та біль у вухах, відчуття аутофонії (відчуття чутності свого голосу «як із колодязя»). Частим наслідком некоректного лікування фарингіту стає запалення гортані, про яке можна судити за появою хрипкого голосу.
Важливо не залишати симптоми поза увагою та не займатися небезпечним для здоров'я самолікуванням. Зверніться до спеціаліста для своєчасної діагностики та призначення коректної допомоги, щоб забезпечити швидке та ефективне одужання.
1Bisno AL. Diagnosing strep throat in the adult patient: do clinical criteria really suffice? Annals of Internal Medicine. 2003;139(2):150–151. doi: 10.7326/0003-4819-139-2-200307150-00015.
2Bourbeau PB. Role of the microbiology laboratory in diagnosis and management of pharyngitis. Journal of Clinical Microbiology. 2003;41(8):3467–3472. doi: 10.1128/JCM.41.8.3467-3472.2003.
3Humair JP, Revaz SA, Bovier P, Stalder H. Management of acute pharyngitis in adults: reliability of rapid streptococcal tests and clinical findings. Archives of Internal Medicine. 2006;166(6):640–644. doi: 10.1001/archinte.166.6.640.