Протягом усього життя людини періодично турбують захворювання горла та горлянки. Навантаження на ці відділи верхніх дихальних шляхів колосальне. На них прямо впливає не тільки пил та холод при вдиханні — вони одними з перших зіштовхуються з патогенами та намагаються захистити організм від їхнього вторгнення. Через велику поширеність респіраторних хвороб, обов'язково потрібно знати, що їх провокує та як їх лікувати.
Найпоширеніші захворювання горла в дорослих, як і в дітей, мають інфекційний характер. Збудники (віруси, бактерії, грибки) циркулюють цілий рік, але особливо активізуються восени та взимку, з настанням холодів. Цей період також характеризується зниженням імунітету, тому організм легше піддається впливу хвороботворних мікроорганізмів. Розглянемо неповний список найчастіших вірусних, бактеріальних та грибкових хвороб ротоглотки:
Хвороби горла та гортані бувають і неінфекційними. До них відносять ушкодження стороннім тілом, новоутворення та інші стани, спричинені механічним впливом на слизову. Але з усіх вищезгаданих назв вони зустрічаються трохи рідше. Щоб уникнути хвороб, що загрожують життю, важливо своєчасно звертатися за медичною допомогою.
Інфекційні хвороби розвиваються через вторгнення в організм людини вірусів чи бактерій. Запалення може проявитися не відразу — іноді патогену може знадобитися кілька тижнів, щоб утворилися сприятливі умови для його поширення в горлі й не тільки.
Чинники захворювань глотки дуже різноманітні:
Захворювання ротоглотки також можуть бути спричинені вродженими вадами, аутоімунними процесами, генетичними змінами чи спадковістю.
Оскільки причин виникнення запалення слизової багато, то й симптоматика дуже обширна. Найчастіше хворого непокоїть:
За одними лише симптомами складно поставити діагноз, тут необхідна консультація фахівця. Тільки лікар допоможе розібратися у проблемі та підібрати правильне лікування.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Щоб поставити точний діагноз, лікар-отоларинголог (ЛОР) збирає повний анамнез пацієнта. Вислухавши скарги, фахівець переходить до візуального огляду ротової порожнини, горла та горлянки. Паралельно він огляне вушні раковини та носову порожнину, щоб переконатися у відсутності інших вогнищ запалення.
Для детальної діагностики запальних захворювань горла можуть знадобитися такі дослідження:
За необхідності ЛОР може взяти мазок для дослідження слизу, що допоможе визначити збудника процесу та відправити на загальний аналіз крові.
Методи лікування при захворюваннях інфекційного характеру включають низку засобів:
Для прискорення процесу одужання нерідко рекомендується німецький препарат Тонзипрет® від компанії Біонорика на основі рослинних компонентів. Засіб виявляє ефективність як у лікуванні гострої симптоматики, так і запобігає розвитку хвороби. Він відноситься до категорії імуномодуляторів, але при цьому є абсолютно безпечним. Активні компоненти Тонзипрет® не впливають на функціонування імунної системи, а лише акумулюють загальні захисні сили організму.
Завдяки перевагам та високому профілю безпеки препарат підходить дітям від 1 року. Для них він випускається у формі крапель, які розводять у воді чи інших напоях. Є також таблетована форма для розсмоктування, але вона більше розрахована для дорослих, оскільки малюкам часто не просто проковтнути пігулки.
Тонзипрет® володіє такими властивостями:
М'який імуномодулятор можна вживати кожні 15-30 хвилин у перші дні хвороби для досягнення високого терапевтичного ефекту та захисту від ускладнень.
Неефективне лікування або його відсутність практично завжди призводять до ускладнень як у дорослих, так і дітей. Якщо запалення не локалізувати, воно почне розповсюджуватись на інші відділи дихальної системи, внаслідок чого розвивається ларинготрахеїт, ринофарингіт, трахеобронхіт тощо. Запущена форма будь-якого запального процесу в горлі може посилитися:
Будь-яке недоліковане захворювання ротоглотки стає хронічним. У цьому випадку періоди ремісії чергуються із загостренням. Згодом рецидиви тільки частішають, що не лише завдає дискомфорту в повсякденному житті, а й негативно позначається на кишечнику, серцево-судинній системі, нирках.
Хронічний тонзиліт та фарингіт здатний спровокувати розвиток ревматизму серця, що є смертельно небезпечним захворюванням. Патогенна флора з глотки може спуститися в шлунок та кишечник, чим здатна викликати запальні реакції цих органів та дисбіоз.
Запобігти більшості захворювань горла та гортані просто, якщо дотримуватись простих профілактичних заходів:
Дотримуючись правил, ризик захворіти на інфекційні захворювання гортані стає мінімальним. Дбайте про себе та залишайтеся здоровими!
1Дєєва, Ю. В. (2017). Ефективне лiкування запальних вірусних захворювань горла та гортані. Family medicine, (1 (69)), 100-101.
2Лайко, А. А., Гавриленко, Ю. В., Косаковський, А. Л. Я., Синяченко, В. В., & Косаківська, І. А. (2021). Гострі неспецифічні хвороби гортані.
3Юсенко, А. С. ТИПОВІ ПРОФЕСІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ВИКЛАДАЧІВ. Програмний комітет: Постоловський Руслан Михайлович–кандидат історичних наук, 68.
4Куликова, О. О., Панченко, Л. А., Кандзюба, С. В., Звягольська, І. М., Павленко, Н. В., Крисько, Ю. А., ... & Павленко, Н. В. (2009). Інфікування пацієнтів із запальними захворюваннями глотки та гортані асоціацією мікоплазми і герпесвірусів (ВПГ ТА ВГЛ-6 ТИПУ).
5Бордий, Т. А. (2017). Фарингит в детском возрасте. З турботою про дитину, 3(61), 19-23.
6Юрочко, Ф. (2018). Фарингіт і деякі інші. Сучасні тенденції. Современная педиатрия, (8), 114-123.
7Попович, В. І. (2014). Хронічний тонзиліт та тонзилогенні захворювання. Конспект лікаря. Здоров’я України, 16-8.
8Машіка, В. Ю. (2021). Гострий стенозуючий ларингіт, гострі та рецидивуючий бронхіти у дітей.